Zdrowy i wygodny sen, czyli słów kilka o tym jaki materac wybrać

 

Komfort wypoczynku sprawi, że rano będziesz miał siły na cały dzień. Człowiek wypoczęty, zrelaksowany i wyspany cieszy się każdą chwilą oraz osiąga lepsze wyniki w pracy. Dlatego wybór dobrego materaca to inwestycja w zdrowie i lepsze samopoczucie dla Ciebie i bliskich.

Dobry materac pozwala regenerować organizm podczas snu. Rodzaj wypełnienia materaca, kolejność poszczególnych warstw, właściwy pokrowiec, odpowiednio dobrany stelaż, ale również nakładka higieniczna i pościel – wszystko to wpływa na jakość naszego snu. Dobrze dobrany materac dopasowuje się do kształtu ciała, zapewniając prawidłowe ułożenie kręgosłupa. Powierzchnia materaca powinna być równa i elastyczna, tak aby dokładnie podpierała każdą cześć ciała i pozwoliła pozostać kręgosłupowi w swoim naturalnym kształcie.

 

Materac o właściwie dobranej twardości sprawia, że kręgosłup jest w największym stopniu odciążony. Pozwala on na lekkie, naturalne wygięcie w pozycji „na wznak” i linii prostej kręgosłupa w pozycji na „boku”. Zapewnia właściwy obieg krwi i dobre odżywianie komórkowe.

 

Jeżeli materac jest za miękki to kręgosłup wygina się, przestrzenie między dyskami są jednostronnie ściśniętej niewłaściwie odżywione. Materac za twardy podpiera ciało tylko w kilku miejscach przez co utrudnia krążenie krwi. Nie może być stosowany przez osoby starsze i posiadające kłopoty z krążeniem.

 

 

materac piankowy

Głównym atutem materacy piankowych jest niska cena. Ich zaletą jest to, że mogą być wykonywane w różnych grubościach i dowolnych rozmiarach. Cechują się dobrą elastycznością i wysoką sprężystością.

 

 

materac bonell


Wkład
materacy bonellowych to uporządkowany system pojedynczych sprężyn, które są połączone ze sobą drutem w kształcie spirali. Do produkcji tych materacy używamy wysokogatunkowego drutu stalowego. Dzięki dużemu zagęszczeniu sprężyn, zapewniona jest odpowiednia elastyczność i trwałość materaca. Materace bonellowe charakteryzują się tak zwaną sprężystością progresywną, oznacza to iż opór sprężyn rośnie proporcjonalnie do nacisku. Są to materace o elastyczności powierzchniowej, pod ciężarem śpiącej osoby odkształca się cała powierzchnia materaca. Materace te to najczęstszy wybór wśród kupujących. Swoją popularność zyskały dzięki długiej żywotności i niskiej cenie.

 

 

materac kieszeniowy


Ten typ materacy wyposażony jest w pojedyncze sprężyny, z których każda umieszczona jest w oddzielnej, wykonanej z tkaniny kieszonce. Sprężyny pracują tu niezależnie, dzięki temu iż nie są połączone ze sobą bezpośrednio. Całość utrzymuje się razem dzięki połączeniu kieszonek. Umieszczenie każdej ze sprężyn w osobnej kieszonce powoduje również wytłumienie dźwięku wyginania.

Materace kieszeniowe charakteryzują się elastycznością punktową. Sprężyny doskonale dopasowują się do pojedynczych części ciała. Ciało człowieka możemy podzielić na 7 stref, z których każda potrzebuje innej siły podparcia podczas leżenia, tak w materacach kieszeniowych zostały zastosowane sprężyny o różnej twardości. Taka budowa pozwala przybrać kręgosłupowi naturalny kształt w postali litery „S”. Takie rozwiązanie to tak zwany MULTIPOCKET, który zapewnia większą elastyczność wkładu.

Materace kieszeniowe mają właściwości rehabilitacyjne (rozluźnienie mięśni, poprawa krążenia). To znakomite rozwiązanie dla osób ceniących zdrowy i komfortowy wypoczynek.

 

 

materac lateksowy


Materace lateksowe
charakteryzują się wysoką elastycznością i doskonałą przepuszczalnością powietrza. Dopasowują się do kształtu ciała zapewniając komfort i regenerujący wypoczynek. Jednocześnie nie odkształcają się trwale i zachowują swoją pierwotną formę. Porowata struktura lateksu umożliwia swobodną cyrkulację powietrza, a co za tym idzie właściwą gospodarkę wodną organizmu. Zapobiega to poceniu się w czasie snu i ma właściwości antybakteryjne. W zależności od modelu oferujemy lateks naturalny lub częściowo syntetyczny. Ten drugi rodzaj jest szczególnie polecany alergikom.

 

  • Długość materaca powinna być tak dobrana, aby był on co najmniej o 20 cm dłuższy od najwyższej sypiającej na nim osoby. Szerokość uzależniona jest od upodobań i możliwości.
  • Osoby o większej wadze ciała powinny wybierać materace grubsze, o wyższym stopniu twardości.
  • Osoby z wadami postawy powinny wybierać materace zrobione z tzw. inteligentnych materiałów, „pamiętających kształt” o dużej elastyczności – materace typu kieszonkowego, „multi pocket”, lateksowe, termo elastyczne i wysoko-elastyczne.
  • Dla osób ze skłonnościami do alergii, oraz nadmiernego pocenia się zalecamy dodatkowe, ściągane pokrowce wykonane z tkaniny antyalergicznej, które można prać w temperaturze do 60″C. Proponujemy materace nie zawierające komponentów alergizujących takich jak: wełna, bawełna, włosie końskie.
  • Strona letnia i zimowa materaca zapewnia większy komfort snu. Strona letnia zawiera warstwę bawełny, co daje poczucie chłodu. Warstwa wełny po stronie zimowej uczucie ciepła.
  • Stelaże regulowane dają możliwość podniesienia nieco nóg, co sprawia, że przemęczone nogi, w których gromadzi się nadmiar krwi odpoczywają. Dodatkowe podniesienie części podtrzymującej podudzia pozwala odprężyć stawy stóp i kolan.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *