Triki na małe wnętrza – jak je optycznie powiększyć?

Małe wnętrza wymagają odpowiedniego podejścia do ich aranżowania. Łatwo bowiem przez brak wiedzy o urządzaniu małych przestrzeni, stworzyć zbyt ciasną wizualnie aranżację. Dlatego warto poznać kilka sposobów na to, jak sprawić, aby małe wnętrze wydawało się optycznie przestronniejsze i nie wzbudzało wrażenia ciasnoty oraz efektu zagracenia. Z pomocą projektanta wnętrz przygotowaliśmy dla Ciebie kilka sprawdzonych porad w tym temacie.

Małe wnętrza – postaw na minimalizm

W przypadku urządzania małych wnętrz – mniej znaczy więcej. Dlatego z rozmysłem wybierz styl przewodni pomieszczenia oraz postaw na minimalizm. Takie podejście powinno dotyczyć nie tylko dekoracyjności, ale również ilości elementów wyposażenia. Wybierając komplet mebli do salonu wybierz zestaw składający się wyłącznie z niezbędnych elementów, jak na przykład: szafka RTV, szafki wiszące, ława salonowa. Kluczem do sukcesu jest tu wybór spójnego stylu wnętrzarskiego. Dzięki temu aranżacja będzie prezentować się harmonijnie i nie będzie wizualnie przytłaczać. Do małych pokojów idealnie sprawdzą się przede wszystkim: styl skandynawski, boho, New Nordic, nowoczesny, modern, a także high tech.

Białe meble w połysku będą idealne do małych pomieszczeń.

Kolorystyka a małe wnętrza

Dobór kompozycji kolorystycznej ma kluczowe znaczenie dla tego, jak odbierane jest wnętrze pod względem estetycznym. Kolory bowiem kształtują wyraz aranżacji. W przypadku małych pomieszczeń, im jaśniej tym lepiej. W myśl zasady, że jasne kolory optycznie powiększają, a ciemnie pomniejszają. Idealnie sprawdzą się tu złamane odcienie bieli, szarości, jasne pastele. Jeżeli natomiast obawiasz się, że wnętrze przez to będzie nudne i surowe, wybierz elementy dekoracyjne i wykończeniowe, które je ożywią lub uczynią przytulniejszym. Doskonale w tym zakresie sprawdzi się drewno – czy to na podłodze, czy jako element dekoracji fragmentu ściany lub wstawek w meblach do salonu. Jeżeli natomiast lubisz styl nowoczesny i chcesz ożywić jasną aranżację, możesz zdecydować się na drobne akcenty w intensywniejszych kolorach np. mały narożnik w kolorze butelkowej zieleni, turkusu, żółtego lub granatu. Zwróć także uwagę na to, aby nie było zbyt kolorowo, gdyż to przytłoczy małą przestrzeń. Niech baza kompozycji kolorystycznej wnętrza opiera się na dwóch, maksymalnie trzech kolorach.

Urządzając małe wnętrza postaw na minimalizm.

Najważniejsze tricki wnętrzarskie do małych pomieszczeń:

  • Nie zagracaj zbyt dużą ilością sprzętów
  • Postaw na minimalistyczną dekoracyjność
  • Wybieraj jasne kolory
  • Meble o gładkich, jednolitych frontach
  • Wstaw lustro, które odbije przestrzeń i ją optycznie powiększy
  • Nie zasłaniaj okien ciężkimi, ozdobnymi firanami
  • Wybieraj jasne, gładkie tekstylia wnętrzarskie
  • Dobierz oświetlenie kierunkowe
Połączenie bieli i akcentów drewna będzie doskonałym pomysłem na wyposażenie małego pokoju.

Małe wnętrza a ich umeblowanie

Możesz także optycznie powiększyć małe mieszkanie wybierając do niego odpowiednie meble. Przede wszystkim warto zdecydować się na meble o prostych liniach i opływowych kształtach, a także jednolitych powierzchniach frontów. Doskonale sprawdzą się tu modułowe meblościanki, które są podwieszane. Przez to, że nie stykają się z podłogą, prezentują się zdecydowanie lżej i optycznie powiększają przestrzeń. Do małych pomieszczeń wybierajmy lekkie, delikatne i wielofunkcyjne meble.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *