Styl włoski w Twoim salonie

Styl włoski nie jest zbyt popularny w naszym kraju, ale z sezonu na sezon coraz bardziej się to zmienia. Jeśli więc chcesz, aby Twoje wnętrza cechowała niewymuszona elegancja, komfort i nowoczesne wykończenia, warto byś zainteresował się właśnie stylem włoskim. Połączenie wyrafinowanej elegancji z nowoczesnym minimalizmem to najważniejsze wyznaczniki tej stylistyki wnętrzarskiej.

Styl włoski i jego cechy

Korzenie stylu włoskiego sięgają tradycji rzemieślniczej charakterystycznej dla rejonów Wenecji i Florencji. Ekskluzywne przedmioty i stylizowane komody w stylu włoskim stały się wizytówkami słynnych miast i zyskały dużą popularność w renesansie.

Styl włoski doskonale łączy klasykę z nowoczesnością.

Jednakże styl włoski, który obecnie jest nam znany i coraz częściej pojawia się w naszych aranżacjach zrodził się w latach 40. ubiegłego wieku. Stanowi połączenie nowoczesnego i praktycznego podejścia do wyposażenia wnętrz z finezyjną klasyką typową dla tradycyjnych rozwiązań wzorniczych. We wnętrzach zaprojektowanych zgodnie z włoskim designem duże znaczenie mają piękne tkaniny, dekoracyjne akcenty i dzieła sztuki. Natomiast meble cechuje połączenie nowoczesnych form z elegancką dekoracyjnością.

Co wyróżnia meble we włoskim stylu?

Styl włoski łączy nowoczesne formy z klasyczną tradycją, a poszukując piękna, skupia się na detalach mebli. Komplety mebli do salonu w stylu włoskim są gustownie wykończone i cechują się wysoką jakością. Styl włoski we wnętrzach ma dwa warianty:

• współczesny o nowoczesnym charakterze, z geometrycznymi formami i współczesnymi materiałami,
• klasyczny, ultra elegancki i odrobinę eklektyczny – łączy nowoczesne meble z klasyczną dekoracyjnością.

Modny design i elegancja to cechy stylu włoskiego.

W pierwszym wariancie do wnętrz w stylu włoskim wprowadzamy nowoczesne meble posiadające proste, geometryczne formy brył. Często meble i wzornictwo są w połysku lub mają jednolite fronty, by podkreślić ich minimalizm estetyczny. Jeżeli we wnętrzu zastosujemy takie meble, wówczas możemy dopełnić aranżację o bardziej finezyjne dekoracje, wzorzyste tekstylia oraz liczne dzieła sztuki.

W drugiej konwencji sięgamy po eklektyczne rozwiązania łącząc styl nowoczesny z klasycznym. Idealnie sprawdzą się tu kompozycje łączące nowoczesne meble i faktury z antykami i meblami stylizowanymi. Przykładowo, stosując w salonie nowoczesny komplet mebli wypoczynkowych, możemy dopełnić aranżację o stylizowaną konsolkę lub ławę kawową z ozdobnymi detalami.

Meble w stylu włoskim wyróżniają się elegancją i ponadczasową stylistyką.

Styl włoski a dekoracje

Aranżacje urządzone w myśl stylu włoskiego cechują się dopracowaną dekoracyjnością, która odnosi się nieco do klasycznych rozwiązań estetycznych. Oznacza to, że dobrze się sprawdzą w takich wnętrzach ciężkie, grube tkaniny takie jak welwet lub plusz, a także dzieła sztuki zapełniające ściany. Dekoracje w stylu włoskim są spójne kolorystycznie i optymalnie rozmieszczone, aby nie przytłoczyć nowoczesnego charakteru umeblowania. Wybierając elementy wyposażenia wnętrz, jak i dekoracje warto zastosować kontrasty kolorystyczne, dzięki czemu pomieszczenia zyskają ponadczasowy i zarazem oryginalny charakter.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *