Pielęgnacja i czyszczenie mebli skórzanych

Kupując meble skórzane, mamy pewność, że wniosą one do mieszkania ponadczasową elegancję i szyk, jednak aby służyły nam przez długie lata, już na samym początku należy pomyśleć o ich odpowiednim zakonserwowaniu i pielęgnacji. Wytrzymałość skóry zależy m.in. od warunków użytkowania oraz od sposobu eksploatacji mebla. Musimy pamiętać przede wszystkim o systematyczności oraz nie możemy doprowadzić do silnych zabrudzeń. Jako, że na rynku występuje wiele rodzajów skór, my skupimy się dzisiaj na tych, które są najczęściej wykorzystywane w produkcji – skórach typu madras.

 

5Skórzany narożnik Londyn to elegancja i komfort w najlepszym wydaniu!

Wieloletnie użytkowanie mebli skórzanych, gwarantuje stosowanie profesjonalnych atestowanych produktów przeznaczonych do pielęgnacji skór oraz kilku podstawowych zasad pielęgnacyjnych. Skóra jest materiałem naturalnym, który jako materia organiczny reaguje na otoczenie zewnętrzne. W garbarni skóra poddawana jest skomplikowanym procesom obróbki, które pozbawiają jej naturalnej zdolności regeneracji, dlatego też podczas preparacji wykorzystywane są substancje nawilżające, których zadaniem jest nadanie skórze miękkości i elastyczności. Mimo to podczas eksploatacji mebla, substancje te wyparowują pozostawiając skórę bez ochrony przed szkodliwymi czynnikami takimi jak zmiany temperatury, wilgotności a przede wszystkim soli, która zawarta jest w ludzkim pocie. Sól i temperatura mogą powodować przesychanie skóry, co skutkuje jej stwardnieniem i popękaniem zwłaszcza w miejscach często użytkowanych i narażonych na kontakt ze skórą ludzką i włosami. By meble ze skóry naturalnej długo zachowały swoje właściwości i piękno, należy je regularnie poddawać zabiegom konserwującym.

Prawidłowa pielęgnacja mebli obitych skórą naturalną wymaga przestrzegania kilku zasad, dzięki którym zachowają one piękny wygląd na wiele lat. Wbrew powszechnie panującej opinii, iż meble skórzane należy pierwszy raz zabezpieczyć dopiero po kilku miesiącach użytkowania, najlepsze rezultaty uzyskuje się zabezpieczając powierzchnię nowego mebla. Tym sposobem zabrudzenia, które gromadzą się na powierzchni od pierwszego dnia, napotykają barierę chroniącą piękną ozdobę naszego mieszkania. Dbałość o tapicerkę skórzaną przynosi znakomite rezultaty poprzez działanie profilaktyczne, a nie dopiero, gdy zaobserwujemy niekorzystne zmiany na jej powierzchni.


CO TYDZIEŃ
:

Meble skórzane powinniśmy odkurzać średnio raz w tygodniu. Zalecane jest odkurzanie na sucho (ściereczką przyciągającą kurz) lub szmatką nasączoną przeznaczonym do tego zadania preparatem. Podczas odkurzania należy zwrócić szczególną uwagę na miejsca najczęściej eksploatowane, mające kontakt z ludzką skórą i włosami.

DWA RAZY W ROKU:

Kompleksowe czyszczenie i zabezpieczanie mebli skórzanych należy wykonać co najmniej dwa razy do roku i nie częściej, niż co kwartał.

 

4Skórzane narożniki Milano i Modena to bardzo częsty wybór wśród Klientów.

 

Oto kilka najbardziej przydatnych wskazówek dotyczących właściwej pielęgnacji mebli ze skóry:

1. Meble takie ustawiajmy z dala od miejsc bardzo nasłonecznionych – może to doprowadzić do pękania skóry i utraty koloru.
2. Nie stawiaj również mebli skórzanych blisko grzejników i innych źródeł ciepła, staraj się zachować odległość minimum 25-30cm.
3. Każdy rodzaj skóry czyszczony jest w inny sposób, dlatego przed czyszczeniem mebli zapoznaj się ze specyfikacją producenta.
4. Co kilka miesięcy stosuj specjalne preparaty do skóry, aby zachować jej połysk i giętkość.
5. Każdy rodzaj skóry można czyścić (np. z kurzu) suchą i miękką szmatką.
6. Używając preparatów do skóry (kremów, past itp.) nie przesadzaj z ich ilością.
7. Świeże plamy i zabrudzenia należy czyścić od razu lekko wilgotną szmatką, a następnie papierowym ręcznikiem, aby skóra nie pozostała mokra.

 

Do czyszczenia mebli skórzanych nie wolno używać:

– twardych gąbek czy szczotek
– środków do czyszczenia na sucho, pianek czy aerozoli czyszczących
– benzyny
– środków na bazie spirytusu, alkoholu,
– płynów do czyszczenia szkła (zwłaszcza zawierających kwas cytrynowy)
– środków dezynfekujących
– wybielających środków do czyszczenia w gospodarstwie domowym zawierających chlor
– środków zawierających rozpuszczalniki (np. płyn do czyszczenia pędzli malarskich, zmywacz do paznokci)

Również lakier do włosów może spowodować plamy na powierzchni mebla!

 

3Meble skórzane Amber to gwarancja wygody i  luksusowego wyglądu wnętrza.

 

Co jeszcze warto wiedzieć?

1. Skóra nie jest odporna na działanie zwierząt. Nie pozwalajmy wchodzić zwierzętom na skórzane meble.  Ich pazury mogą uszkodzić skórę, a ponadto zwierzęca ślina jest kwasowa, co również ma niekorzystny wpływ na tego typu meble.

2. Skóra ma ograniczoną elastyczność. Oznacza to, że rozciągnięta nie powróci już całkowicie do oryginalnego kształtu. Dlatego w trakcie użytkowania tego typu mebli skóra może w czasie się obluzowywać.

 
Zakupując meble skórzane z naszej oferty, Klienci mają możliwość dokupienia specjalistycznego zestawu do czyszczenia i zabezpieczania powierzchni skórzanej tapicerki meblowej, dzięki czemu decyzja o ich zakupie nie jest przekładana na później i konserwację mebla możemy rozpocząć tuż po ich zakupie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *