Pastelowy pokój dziecięcy – jak go urządzić?

Urządzenie pokoju dziecięcego może stanowić wyzwanie dla rodziców. Musi to być bowiem przestrzeń bezpieczna i wielofunkcyjna, a także zapewniać dziecku odpowiednie warunki do rozwoju. Nie zapominajmy również, że ważne znaczenie ma jego estetyka. Powinna być jednocześnie spójna, jak i zachwycać malucha, by chętnie spędzał czas w swoim pokoju. Najlepszym pomysłem będzie pastelowy pokój dziecięcy. Na co zwrócić uwagę?

Pomysł na aranżację – pastelowy pokój dziecięcy

Rodzice stający przed wyzwaniem urządzenia pokoju dziecięcego często zastanawiają się, jakie rozwiązania funkcjonalne i estetyczne będą najlepszym pomysłem. Pokój dziecka musi bowiem być nie tylko bezpieczny, ale i zapewniać optymalne warunki do rozwoju dziecka, ale i jego estetyka powinna odpowiadać preferencjom malucha.

Pastelowe meble dziecięce nadadzą uroku wnętrzu i stworzą przyjemny klimat.

Warto pamiętać, że wygląd otoczenia, w którym dziecko będzie spędzać swój czas na co dzień ma wpływ zarówno na jego samopoczucie, jak i zdolność koncentracji oraz wypoczynku. Dlatego między innymi kompozycje kolorystyczne, jak i dobrany komplet mebli dziecięcych oraz dekoracji powinny zostać dobrze przemyślane. Pod tym względem dobrze jest zadbać o uniwersalny charakter aranżacji, aby wzornictwo nie było przesadnie krzykliwe. Wizualny chaos i zbyt bogata kolorystyka mogą na dłuższą metę męczyć wzrok, rozpraszać i działać drażniąco na samopoczucie. Uporządkowana, spójna aranżacja będzie tu najlepszym rozwiązaniem. Pod tym względem dobrze jest postawić na pastelowe kolory i proste meble, które będą doskonałą bazą dla pozostałych elementów wyposażenia.

Pastelowe kolory sprzyjają koncentracji, kreatywności oraz koją zmysły.

Pastelowy pokój dziecięcy – dlaczego warto?

Pastelowe odcienie, mimo że są stosunkowo spokojne w odbiorze, mają wielki potencjał dekoracyjny. Z ich pomocą można stworzyć klimatyczną przestrzeń dziecięcą, która nie będzie ani zbyt nudna ani przesycona nadmiarem bodźców. W tym zakresie warto także kierować się wskazówkami Marii Montessori, która uważała że przestrzeń dla najmłodszych powinna charakteryzować się bezpieczeństwem, prostotą i stonowanymi kolorami, które chronią dziecko przed nadmierną stymulacją. W ten sposób można stworzyć estetyczny, wesoły pokój dziecka, który będzie jednocześnie sprzyjać koncentracji, kreatywności i efektywnemu wypoczynkowi. Dlatego warto dobierać kolory, które świetnie ze sobą współgrają i tworzą dosyć spójną całość.

Bazą mogą być szare ściany oraz białe lub pastelowe meble dziecięce, natomiast dodatki to pastelowa mięta, błękit, róż, lila, czy też przygaszony żółty. Takie pastelowe akcenty kolorystyczne nadają wnętrzu odrobinę bajkowy klimat. Gdy baza aranżacji jest bardzo uniwersalna, wystarczy nabyć tylko nowe dodatki, aby całkowicie odmienić wygląd pomieszczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *