Nowoczesny styl industrialny w Twoim salonie

Styl industrialny cieszy się nieustającą popularnością. Szybko przeniósł się więc z surowych loftów i przestronnych starych kamienic także do pozostałych typów mieszkań i domów. Współcześnie jednak ewaluował i z typowo surowego nabrał swoistej nowoczesności. Czym się charakteryzuje nowoczesny styl industrialny i jak urządzić w jego myśl salon?

Biel i drewno to idealne połączenie w salonie w stylu industrialnym.

Styl industrialny – co go charakteryzuje?

Współczesny styl industrialny jest efektem recesji, która miała miejsce w latach 50. w Nowym Jorku. Opuszczone magazyny i fabryki zaczęto wówczas przekształcać w pracownie artystyczne i mieszkania. Specyficzne przestrzenie poprzemysłowe zdeterminowały charakter stylu industrialnego. Surowy, sprawiający wrażenie niedopracowanego i zarazem podkreślający funkcjonalność i efekt przestronności – tak po krótce można scharakteryzować ten styl. Inspiracje zaczerpnięte ze starych fabryk, magazynów i pomieszczeń przemysłowych dziś przenosimy do naszych domów i mieszkań. Wnętrze mieszkalne w stylu loftowym polega na wyeksponowaniu tego, co surowe np. cegieł, okablowania, metalowych wykończeń. W połączeniu z meblami w stylu vintage, odsłoniętymi oknami, cegłami i betonowymi akcentami daje niebanalne możliwości kreowania efektownych aranżacji.

Minimalistyczne meble z ciemnymi frontami doskonale wpisują się w styl loft.

Nowoczesny styl industrialny

Nowoczesny styl industrialny to efekt ewaluacji trendów wnętrzarskich. Biorąc pod uwagę, że niewiele osób uwielbiających lofty, może w nich zamieszkać, dopasowujemy tradycyjne przestrzenie domowe do inspiracji tym stylem. Łączymy więc styl nowoczesny z industrialnymi akcentami. Jak urządzić salon w takiej konwencji? Wystarczy połączyć naturalne i surowe faktury z minimalizmem. Doskonale sprawdzą się tu meble wypoczynkowe utrzymane w jednolitych, neutralnych kolorach. Ich forma powinna być minimalistyczna i prosta – pozbawiona dekoracyjności. Narożnik na wysokich metalowych lub drewnianych nóżkach będzie prezentować się minimalistycznie i lekko. Salon dopełni też industrialna ława kawowa z drewna lub metalu pomalowanego na czarny kolor. Często takie modele posiadają niebanalne formy np. wykonane z surowych desek, palet, czy też z metalowymi kółkami charakterystycznymi dla przemysłowych wózków. Natomiast komplet mebli do salonu powinien posiadać matowe, jednolite formy. Idealnie sprawdzają się tu kolory takie jak biel, szarości, antracyt, ciemny granat i czerń.

Betonowe akcenty idealnie komponują się z minimalistycznymi meblami w stylu loft.

Industrialny salon a dekoracje

Styl industrialny wyklucza tradycyjnie rozumianą dekoracyjność. Rezygnujemy więc z bibelotów, ceramicznych ozdób, czy ozdobnych tekstyliów. Dekoracyjność podkreślą dzieła sztuki (grafiki w antyramach lub metalowych, drewnianych ramkach), ciepłe oświetlenie z wyeksponowanymi żarówkami lub przemysłowymi kloszami, zielone rośliny doniczkowe. Pomimo, że poszczególne elementy wyposażenia mają mieć surowy charakter wzorniczy, to wnętrze może też być jednocześnie przytulne za sprawą ciepłych kolorów naturalnego drewna i zieleni roślin. Całość dopełnią kolorowe grafiki lub obrazy w stylu nowoczesnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *