Na co zwrócić uwagę urządzając mały salon z kuchnią?

Otwarcie kuchni na salon to modne i coraz chętniej stosowane rozwiązanie. Jednak mały salon z kuchnią może stanowić spore wyzwanie aranżacyjne. Aby uzyskać efekt większej przestronności w łączonym pomieszczeniu, warto zastosować tricki wnętrzarskie, dzięki którym przestrzeń wyda się przestronniejsza i wizualnie uporządkowana. Z pomocą wskazówek projektantów przygotowaliśmy dla Ciebie kilka cennych porad.

Zastosuj uporządkowane linie

Nowoczesny salon pełni rolę nie tylko wypoczynkową. Oprócz wygodnego narożnika lub kanapy i strefy telewizyjnej, często znajduje się też miejsce do pracy czy kuchnia. Zamiast kilku wydzielonych pomieszczeń stawiamy na otwartą przestrzeń, która łączy w salon, kuchnię i jadalnię. Takie rozwiązanie niesie ze sobą wiele walorów – zarówno użytkowych, jak i estetycznych. Salon połączony z kuchnią i innymi strefami sprzyja integracji domowników, ale i prezentuje się przestronniej. Jeżeli wnętrze jest wystarczająco duże, nie ma zwykle problemów z jego zaaranżowaniem.

Kuchnie otwarte na salon warto przełamać ciekawymi kompozycjami kolorystycznymi.

Sytuacja się zmienia w przypadku małych pokoi, gdyż łatwo wówczas o wrażenie przesytu, nieuporządkowania i podkreślenia ciasnoty. W takim przypadku rozwiązaniem jest zastosowanie trików wnętrzarskich, które mają na celu powiększenie wrażenia przestronności. W tym celu musimy przede wszystkim wyznaczyć umowne granice pomiędzy poszczególnymi strefami. Możemy to zrobić za pomocą dobranych mebli kuchennych i salonowych, które w naturalny sposób oddzielają część kuchenną od wypoczynkowej, ale jednocześnie będą do siebie nawiązywać pod względem wzorniczym. Także oświetlenie w danych strefach pozwoli nam podkreślić podział między kuchnią a salonem.

Podział na strefy użytkowe

Strefy kuchni, jadalni i wypoczynku powinny być od siebie oddzielone prostymi ciągami komunikacyjnymi. Dobrym pomysłem jest umieszczenie sofy lub narożnika tyłem do aneksu kuchennego, co pozwoli podkreślić umowne granice i wizualnie podnieść efekt przestronności. Można również zastosować wyspę kuchenną, która podniesie funkcjonalność użytkowania kuchni, a przy tym będzie umownie oddzielać poszczególne strefy. Wyspa kuchenna pozwala również na swobodne rozmowy z gośćmi, może służyć jako strefa jadalniana w małej przestrzeni. Ciekawą alternatywą w mniejszych mieszkaniach mogą być półwyspy z hokerami.

Drewno w połączeniu z neutralnym kolorem idealnie wkomponuje się w przestrzeń łączoną.

Triki wnętrzarskie do małego salonu z kuchnią:

  • Spójna kompozycja kolorystyczna oparta na jasnych i neutralnych barwach
  • Minimalistyczne podejście do ilości elementów wyposażenia
  • Proste linie
  • Proste wzorniczo, lekkie w formie meble wypoczynkowe z jednolitą tapicerką
  • Brak przepychu w zakresie dekoracji
  • Wykorzystaj lustra, aby wizualnie podkreślić przestrzeń i ją optycznie powiększyć
  • Wybiera meble o prostych wzorniczo formach i wizualnie lekkiej budowie
Układ mebli w kształt litery L to świetne rozwiązanie do kuchni otwartych.

Wykorzystaj oświetlenie

Oświetlenie ma niebanalny wpływ na charakter naszych przestrzeni domowych. Ma potencjał nie tylko w zakresie użytkowym poprzez doświetlenie poszczególnych stref, ale i wartość kształtowania aspektu dekoracyjności we wnętrzach. Możliwość zmiany natężenia światła ułatwia wprowadzenie przytulnej atmosfery na otwartej przestrzeni. Zamiast traktować salon z kuchnią jako jedno pomieszczenie, podzielmy je na sekcje za pomocą dopasowanego do nich oświetlenia. Nad stołem lub wyspą kuchenną zamontuj lampę lub kilka źródeł światła i zadbaj o to, aby strumień światła padał tylko na część jadalną.

Natomiast by wyodrębnić część kuchenną, zainstaluj pod meblami listwy LED, które doświetlą blat oraz cały obszar zabudowy mebli kuchennych. Natomiast w części wypoczynkowej zastosuj oprócz centralnego źródła światła, także lampy stojące, które podkreślą klimat aranżacji. Zestaw mebli do salonu będzie wtedy efektownie wyeksponowany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *