Meble do salonu – Jak wybrać?

Jak dobrać odpowiednie meble do salonu? Czy istnieje jakieś vademecum na tego typu problemy? Przeciętny Kowalski stawia sobie podobne pytania kilka razy w ciągu życia. Pozornie trudny dylemat można rozwiązać kilkoma prostymi krokami.

1. Zastanów się nad funkcją salonu

W zależności od tego jak eksploatowany jest salon, można dobrać podstawowe wyposażenie. Jeśli jest to miejsce częstych spotkań ze znajomymi czy rodziną, warto zastanowić się nad narożnikiem i jakimś stolikiem okolicznościowym.
Gdy salon jest dla nas azylem, w którym relaksujemy się po ciężkim dniu pracy oglądając TV, wystarczająca jest mała, byle wygodna sofa. Praktycznie niezmiennym elementem każdego salonu jest telewizor, który możemy przymocować do ściany, lub postawić na stoliku RTV. Ta druga opcja daje nam więcej swobody w ułożeniu dodatkowego sprzętu (odtwarzacz DVD, dekoder, dodatkowe głośniki).

 

2. Przeanalizuj wymiary swojego wnętrza

Niestety niektóre wnętrza nie są na tyle obszerne, aby zmieścił się w nich duży narożnik. Wtedy miejsce do siedzenia można uzupełnić fotelami, lub pufami w komplecie z kanapą. Czasem dobrym rozwiązaniem jest zamówienie mebli na wymiar.

 

3. Dobierz kolory

Kolorystyka wnętrza jest niezwykle ważnym czynnikiem. Kobiety są tego zazwyczaj bardziej świadome od mężczyzn. Odpowiednie barwy są w stanie zmienić cały wyraz wnętrza. Najpopularniejszymi, praktycznie uniwersalnymi odcieniami są stonowane barwy – od szarości poprzez beż, do brązów. Jednak warto skonfrontować kolorystykę, ze swoim usposobieniem. Salon do częstych spotkań towarzyskich powinien obfitować w raczej żywe barwy (a przynajmniej elementy kontrastujące z całością). Przy błękitnych ścianach i elementach bieli i szarości, goście prawdopodobnie zasnęliby z nudów po kilku minutach 🙂 Meble powinny delikatnie kontrastować kolorystycznie ze ścianami. Wielu tapicerów oferuje możliwość dobrania odpowiednich materiałów przed wykonaniem mebla.

 

4. Zaglądnij do portfela

Przed kupnem mebli. Musisz skonfrontować swoją wizję, z możliwościami finansowymi. Jeśli marzysz o skórzanej sofie, to może warto zastanowić się nad wiele tańszą eko-skórą. Warto pogrzebać w internecie i porównać oferty wielu sprzedawców. Czasem można trafić na niezłą okazję. Najważniejsze aby nie dokonywać takich zakupów pod wpływem impulsu. Możliwe że nie potrzebujesz nowych mebli na jutro, i jesteś w stanie jeszcze trochę oszczędzić na lepszy model. Pamiętaj że meble to zakup na lata!

Salon jest wizytówką całego domu. To w nim przyjmujemy gości, relaksujemy się przed telewizorem, czasami tez spożywamy posiłki. Warto poświęcić nad nim więcej czasu, aby był dla nas przyjemnym pomieszczeniem!

 

Categories: Pokój dzienny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *