Mały salon – jakie kolory i dekoracje zastosować?

Urządzenie małego salonu może stanowić nie lada wyzwanie. Wynika to z tego, że mały metraż sprawia, że łatwo tu o wizualny efekt ciasnoty i przesytu. Dlatego urządzając takie wnętrza, warto wykorzystać pewne triki wnętrzarskie, dzięki którym nie przytłoczymy aranżacji i podniesiemy efekt optycznej przestronności. Idealnym rozwiązaniem w tym zakresie jest zastosowanie odpowiedniej kompozycji kolorystycznej oraz minimalistyczne podejście do dekoracyjności. Omówmy ten temat nieco bliżej.

Jak urządzić mały salon?

Mały salon, mimo że jest bardziej wymagający w zakresie urządzenia, to przy zastosowaniu kilku sprawdzonych trików wnętrzarskich może stać się miejscem wygodnym, funkcjonalnym i dopracowanym estetycznie. Wybierając odpowiedni zestaw mebli do salonu, stosując minimalistyczne podejście do ilości i wzorzystości elementów wyposażenia, możemy osiągnąć wyjątkowo atrakcyjny efekt. Urządzając mały salon warto przede wszystkim zastosować minimalizm. Powinien się on odnosić zarówno do wzornictwa, jak i ilości mebli oraz dodatków. Dzięki temu unikniemy wizualnego przytłoczenia oraz przestrzeń wyda się spójniejsza i tym samym podkreślimy większą przestronność niż jest w rzeczywistości. Duże znaczenie w urządzaniu takich wnętrz odgrywają kompozycja kolorystyczna, właściwe oświetlenie oraz precyzja w doborze dekoracji.

Meble wypoczynkowe na wysokich nóżkach są idealne do małych pokojów dziennych.

Spójna kompozycja kolorystyczna

Funkcjonalność jest oczywiście kluczowa w aranżacji poszczególnych pomieszczeń domowych. Jednak zastosowane wzornictwo i kolory mają wielki potencjał kształtowania charakteru aranżacji. Mimo że mały salon powinien być w tym zakresie minimalistyczny, to nie znaczy, że ma być utrzymany wyłącznie w jednej tonacji. Także w takim pomieszczeniu możemy bawić się kolorami, ale po prostu w bardziej umiejętny, oszczędny sposób. Przede wszystkim warto trzymać się zasady mówiącej, że „jasne powiększa, a ciemne pomniejsza”. Dlatego zadbaj o to, aby w małym salonie bazę kolorystyczną stanowiły jasne odcienie pasteli, złamane biele i szarości.

Meble o prostych, minimalistycznych formach nie przytłoczą małej przestrzeni.

Natomiast jeżeli lubisz intensywniejsze kolory, zastosuj je jako akcenty w aranżacji, aby przełamać pozorną monotonię. Aby przełamać neutralną kolorystycznie bazę, wybierz modne odcienie takie jak np. butelkowa zieleń, złoto, czy granaty. Możesz przykładowo wybrać kolorowy narożnik bądź inne meble wypoczynkowe. Jednak najlepiej, aby ich obicie tapicerskie było utrzymane w jednolitym kolorze, a całe bryły charakteryzowały się prostą formą pod względem wzorniczym.

Jak powiększyć mały salon:

  • Zastosuj lustra, gdyż powiększają efekt przestronności poprzez odbicie aranżacji w swojej tafli
  • Wykorzystaj jasne kolory
  • Białe meble do salonu z jednolitą powierzchnią
  • Oszczędna dekoracyjność
  • Naturalne materiały i wykończenia
  • Podkreślenie funkcjonalności
Postaw na neutralne kolory i naturalne materiały.

Dekoracyjność w małym salonie

Nie sposób sobie wyobrazić atrakcyjnej aranżacji bez dopracowanej dekoracyjności. Nawet w minimalistycznych stylach wnętrzarskich, jak industrializm czy styl skandynawski niezbędne są elementy dekoracyjne. Nie rozumiemy ich tu jednak jako tradycyjnych dekorów takich jak bibeloty, liczne obrazki w ramkach, czy wyeksponowane pamiątki. Nic tak nie ożywia mieszkania, jak piękne i stylowe dodatki. W małym salonie najlepiej sprawdzą się dekoracje w postaci tekstyliów. Efektowne zasłony, pled przerzucony przez brzeg kanapy, czy też poduszki dekoracyjne nadadzą aranżacji efektu przytulności, a przy tym nie przytłoczą małej przestrzeni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *