mała sypialnia

Mała sypialnia i przydatne triki w jej urządzeniu

Mała sypialnia może stanowić wyzwanie w zakresie jej funkcjonalnego i zarazem efektownego urządzenia. Jednak takie wnętrza mają również duży potencjał estetyczny, który warto wykorzystać. Zaletą małej sypialni jest z pewnością jej przytulny charakter. Przygotowaliśmy kilka sprawdzonych trików wnętrzarskich, dzięki którym Twoja sypialnia nabierze niebanalnego wyrazu.

Małe wnętrza mają wiele zalet, ale i wymagają odpowiedniego podejścia i wiedzy dotyczących ich urządzania. Bowiem bardzo łatwo jest wizualnie przytłoczyć aranżację, przez co nie będzie ona zbyt atrakcyjna w odbiorze. Urządzając małą sypialnię warto mieć na uwadze to, jaką rolę pełni to wnętrze w naszym codziennym życiu. W sypialni powinniśmy czuć się swobodnie i mieć odpowiednie warunki do wypoczynku. Dlatego dobierając komplet mebli do sypialni, a także poszczególne kolory i dekoracje, trzeba pamiętać, że sypialnia ma koić nasze zmysły i umożliwiać relaksację. Osiągnięcie tego efektu nie jest zależne od dostępnego metrażu, więc także małe sypialnie mogą się stać prawdziwą oazą wypoczynku. Mała sypialnia – jak ją urządzić?

mała sypialnia i meble

Komplet mebli do sypialni

Wybierając meble do małej sypialni warto zwrócić uwagę nie tylko na ich gabaryty, aby się po prostu pomieściły w pomieszczeniu i umożliwiały wygodne jej użytkowanie. Istotne znaczenie ma tu także ich wzornictwo. Ciemne i zbyt dekoracyjnie zdobione komplety mebli przytłoczą wnętrze i wyda się ono jeszcze mniejsze i ciasne. Dlatego w małych pomieszczeniach najlepszym wyborem są meble utrzymane w jasnych, neutralnych kolorach np. biel i jasne szarości. Także drewniane meble idealnie się tu sprawdzą, gdyż prezentują się bardzo naturalnie.

Oświetlenie a mała sypialnia

Oświetlenie ma duże znaczenie w urządzaniu wnętrz, gdyż z jego pomocą możemy nie tylko wyeksponować atrakcyjne elementy, ale także ukształtować klimat przestrzeni. Dobrze dobrane oświetlenie może nawet optycznie powiększyć małą przestrzeń. Aby zaoszczędzić miejsce, zrezygnuj z lamp stojących. Zamiast nich zastosuj kinkiety, żyrandol lub modne obecnie lampy wiszące na ozdobnych kablach. Do małego pokoju najlepiej nadadzą się te o niewielkich rozmiarach kloszy.

mała sypialnia i jasne meble

Półki do małej sypialni

Sypialnię zwykle wykorzystujemy jako miejsce do wypoczynku i skupiamy się na wyborze idealnego łóżka do sypialni. Ponadto sypialnia często służy nam także jako dodatkowe miejsce do przechowywania. W tym celu stosujemy w niej zabudowy mające pełnić rolę garderoby, a także duże szafy przesuwne. Jeśli jednak miejsca podłogowego nie jest wystarczająco, dobrą alternatywą będą półki wiszące oraz narożne szafy. Dzięki nim uzyskasz więcej miejsca do przechowywania, nie tracąc przy tym powierzchni podłogowej.

Dekoracje w małej sypialni

Dekoracje są ważne w każdym pomieszczeniu, gdyż nadają ostateczny charakter aranżacji. Jednakże w małych sypialniach nie należy przesadzać z dekoracyjnością, gdyż efekt może okazać się przytłaczający w odbiorze. Najlepiej więc się sprawdzą subtelne ozdoby w postaci tekstyliów – efektowne poszewki na poduszkach, piękna narzuta i stylowe zasłony. Nie powinno też tu zabraknąć żywych roślin w spójnych wzorniczo doniczkach. Całą kompozycję dopełnią natomiast ramki z rodzinnymi zdjęciami, kolaż zdjęć, a także dzieła sztuki powieszone na ścianach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *