Kultowe meble PRL

Kultowe meble, które znów są modne

Kultowe meble to idealny dowód na to, że moda kołem się toczy. To popularne powiedzenie odnosi się nie tylko do branży odzieżowej, ale także wnętrzarskiej. Co kilka dekad możemy obserwować swoiste powroty do modnych przed laty rozwiązań wzorniczych i meblowych, które odzyskują swój dawny blask we współczesnych aranżacjach. Które kultowe bryły pojawiają się obecnie w modnych aranżacjach wnętrzarskich?

Moda na styl retro i vintage

Styl retro cieszy się zainteresowaniem już od dobrych kilku sezonów i wygląda na to, że prędko się to nie zmieni, bowiem do łaska wracają kultowe meble. Jest to przede wszystkim nawiązanie do wzornictwa lat 50. i 60., art deco, ale też inspiracji wnętrzami pałacowymi. Współcześnie styl retro pojawia się zwykle w formie eklektycznej, gdyż najchętniej wprowadzamy elementy tej stylistyki do nowoczesnych lub klasycznych aranżacji. W ten sposób powstaje kreatywny i niepowtarzalny wystrój mieszkania, który zachwyca niepowtarzalnym klimatem. Wśród mebli w stylu retro, które robią prawdziwą furorę zarówno kiedyś, jak i dziś są w szczególności szafki RTV na wysokich nóżkach oraz komody z fornirowanymi lub postarzanymi frontami.

meble do salonu retro

Kultowe fotele, które wróciły

Od kilku lat kultowe meble, a szczególnie fotele PRL przeżywają swój wielki renesans. Prym wiodą fotele z lat 60. oraz 70., a także tzw. retro i vintage. Niemniej jednak, za większością z popularnych brył stoi wyjątkowa historia i nazwisko projektanta, który stworzył ponadczasowe fotele. Co ciekawe, fotele PRL i inne modele znane z przeszłości dostępne są dla nas na wyciągnięcie ręki. Bowiem wiele osób postanawia przeprowadzić renowację foteli znalezionych na strychu w domu rodzinnym, czy też pozyskanych z ogłoszeń sprzedażowych i wyprzedaży garażowych. Jednak warto także przejrzeć ofertę współczesnych producentów tworzących meble stylizowane. Łączą one w sobie ponadczasowy design z nowoczesnymi materiałami, dzięki czemu powstają eklektyczne modele foteli pasujące do współczesnych oczekiwań i mody wnętrzarskiej.

kultowe meble

Fotel klubowy Alexander idealny do salonu i gabinetu. Sprawdź super cenę.

Fotele w stylu mid-century modern

Wiele kultowych foteli doskonale wpisuje się we współczesne trendy wnętrzarskie. Obecnie króluje styl mid-century modern, który eklektycznie łączy historyczne perełki meblowe z nowoczesnymi aranżacjami. Fotele wpisujące się w ten styl mają drewnianą, prostą ramę i są pozbawione ozdób. Smukłe nóżki zwężają się ku dołowi, a niskie aczkolwiek szerokie siedzisko pozwala na wyjątkowy komfort użytkowania.

kultowe meble PRL

Fotel klubowy w stylu retro to idealna propozycja do modnych aranżacji. Sprawdź okazyjną cenę na Meble-Bogart.pl.

Do kultowych przykładów foteli w stylu mid-century modern w Polsce zaliczyć możemy:

  • fotel Chierowskiego,
  • fotel 300-190 projektu Henryka Lisa (nazywany fotelem „Liskiem”),
  • fotel 300-177 „Zajączek” – z podłokietnikami w kształcie zajęczych uszu, 
  • fotel 300-123 projektu M. Puchały,
  • fotel „Śnieżnik”,
  • fotel B-7522 Zenona Bączyka,
  • fotel GFM-64 i fotel GFM-142 autorstwa Edmunda Homy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *