Krzesła welurowe – sposób na przytulne wnętrze z klasą

Jeśli mielibyśmy wskazać trend wnętrzarski, który cieszy się niesłabnącą popularnością już od kilku sezonów, byłyby to właśnie meble welurowe. Co ciekawe, wygląda na to, że są one na tyle ponadczasowe, że moda ta prędko nie przeminie. Krzesła welurowe mają duży potencjał kształtowania charakteru aranżacji wnętrzarskich. I to do tego stopnia, że z ich pomocą możemy w łatwy sposób przeprowadzić niedrogą metamorfozę wnętrza. Przyjrzyjmy więc się im nieco bliżej.

Krzesła welurowe w odcieniu butelkowej zieleni to gorący trend wnętrzarski.

Co to jest welur?

Welur to tkanina, która chyba na dobre pojawiła się w naszych domach. Meble wypoczynkowe nią pokryte zachwycają przytulnym wyrazem i swoistą elegancją. Jednak wiele osób zastanawia się, czym w zasadzie wyróżnia się welur. Aby zrozumieć charakter szczególnej faktury weluru, warto poznać jego budowę. Welur składa się z dwóch warstw. Pierwsza to bawełna stanowiąca podłoże. Natomiast drugą jest kilkumilimetrowe runo. Potocznie strukturę tę nazywamy meszkiem lub pluszem, bo to w nim tkwi niebanalny urok weluru. Zewnętrzna warstwa tkaniny odpowiada za przyjemność w dotyku, miękkość i efektowną strukturę. Dlatego też welurowy narożnik, krzesło czy pufa prezentują się tak efektownie i stylowo. Co więcej, tkanina welurowa zmienia swój wizualny wyraz w zależności od kąta padania światła naturalnego lub sztucznego. Odpowiednio dobrane oświetlenie może więc wydobyć z niej ciekawe refleksy kolorystyczne i podkreślić charakterystyczną fakturę. Piękny połysk włókien o intensywnych kolorach sprawia, że cała aranżacja wnętrza może nabrać eleganckiego i przytulniejszego wyrazu wzorniczego.

Welurowe krzesła mają wielki potencjał kształtowania charakteru aranżacji wnętrz.

Jak dbać o krzesła welurowe?

  • Unikaj kontaktu z silnym słońcem, ponieważ długotrwała ekspozycja na promienie słoneczne może spowodować blaknięcie materiału.
  • Aby welurowe krzesła lub narożnik długo służyły, warto odkurzać je za pomocą miękkiej końcówki.
  • Meble welurowe można szczotkować w kierunku układania się runa.
  • Jeżeli dojdzie do wylania wody, kawy czy soku na welurową tapicerkę, należy zacząć od osuszenia mokrej tkaniny czystą i suchą ściereczką lub ręcznikiem papierowym. Następnie należy zapoznać się z zaleceniami producenta dotyczącymi pielęgnacji mebla. Niektóre rodzaje weluru można czyścić domowymi sposobami używając wody lub delikatnego detergentu. Czasem jednak konieczne będzie czyszczenie chemiczne, jeżeli plamy okażą się wyjątkowo uciążliwe. 
Welur idealnie sprawdzi się również w eleganckich stylach aranżacyjnych.

Krzesła welurowe w najmodniejszych kolorach 2020

W bieżącym roku dominują przede wszystkim kolory o intensywnych, żywych odcieniach. Nasze wnętrza z monochromatycznych i spokojnych wzorniczo przeobrażają się w tropikalne ogrody, czy ogrody botaniczne. Powrót do natury w aranżacjach wnętrzarskich oznacza nie tylko wykorzystywanie naturalnych surowców, takich jak drewno czy kamień, ale także wprowadzanie zielonych roślin i kolorowych detali. Intensywne odcienie najlepiej sprawdzają się natomiast w postaci tapicerek mebli wypoczynkowych. Dlatego też krzesła welurowe utrzymane w odcieniach granatu, fuksji, musztardy będą idealnym akcentem w modnych aranżacjach. Wśród najmodniejszych kolorów nie sposób też nie wymienić chociażby butelkowej zieleni, która z impetem dominuje w nowoczesnych projektach. Popularnością cieszy się także odcień classic blue, który został wybrany kolorem roku 2020 według Instytutu Pantone. Z kolei miłośnicy cieplejszych barw, takich jak bordo, róż czy karmel, również śmiało mogą zastosować je w postaci mebli tapicerowanych.

Drewniane konstrukcje mebli efektownie harmonizują z welurową tapicerką.

Krzesła welurowe i pozostałe meble wypoczynkowe pokryte tą tapicerką wprawiają w zachwyt i czynią aranżacje wnętrzarskie jeszcze bardziej wyjątkowymi. Dlatego urządzając swoje mieszkania, warto wprowadzić do nich welurowe akcenty, by nadać im niebanalny charakter. Takie aranżacje staną się nie tylko przytulne i eleganckie, ale również ponadczasowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *