
KOLORY W MIESZKANIU – JAK JE PRAWIDŁOWO DOBRAĆ
On 12 września 2013 by adminWielu z nas urządzając swoje mieszkanie lub nawet malując ściany w mieszkaniu czy kupując zasłony do pokoju zdradza swoje upodobania, skłonności a nawet cechy charakteru. Powszechnie wiadomo jest, że kolory mogą dodawać energii, pobudzać i zachęcać do aktywności lub wręcz przeciwnie – uspokajać, wywoływać uczucia negatywne, a nawet zabierać pewność siebie. Kolory mają ogromne znaczenie – towarzyszą nam zawsze i wszędzie, jednak to właśnie w domu mamy największy wpływ na ich wybór i kształtowanie nimi otoczenia. Warto więc zadbać o to, by miejsce, w którym spędzamy większość swojego czasu miało na nas korzystny wpływ. Podpowiemy Wam jak to zrobić najlepiej.
BIAŁY
Symbol równowagi, czystości i energii. Doskonale sprawdzi sie w kuchni oraz łazience, jednak jego nadmiar sprawi, że wnętrze będziemy odbierać jako zimne i mało przytulne. Niewskazany jest natomiast do jadalni i pokojów dla dzieci. Pamiętać też musimy, że biel doskonale odbija światło, dzięki czemu optycznie możemy powiększyć małe pomieszczenie.
Biel możemy z powodzeniem połączyć praktycznie z każdym kolorem. W aranżacji Malta brąz stanowi kontrast dla jasnego otoczenia.
Właściwie użyta czerń nada wnętrzu elegancji i charakteru. Aranżacja Vievien i Sparta jest dobrym tego przykładem.
CZERWONY
Kolor życia. Intensywny odcień czerwieni ociepli, ożywi i rozjaśni pokój, ale też sprawi, że przedmioty, które się w nim znajdują wydadzą się nam większe, wnętrze zaś mniejsze. Kolor ten pomoże nam po męczącym dniu, kiedy już brakuje nam energii i sił – wpłynie wówczas on na odzyskanie sprawności umysłowej. Powinniśmy jednak uważać z jego ilością, gdyż zbyt duża dawka czerwieni może nas rozdrażnić i irytować. Polecany jest również dla osób z anemią, gdyż pomaga organizmowi w produkcji czerwonych krwinek. Kolor czerwoni pobudza również apetyt, dlatego jest chętnie stosowana w jadalniach oraz kuchniach.
POMARAŃCZOWY
Barwa ta sprzyja dobrej komunikacji, symbolizuje również koncentracje i inteligencje. Równocześnie jednak przywodzi na myśl bunt i nieposłuszeństwo, dlatego też nie pozwólmy jej dominować. Kolor ten dobrze sprawdzi się w korytarzu, jadalni oraz salonie. W wąskich pomieszczeniach i sypialniach raczej z niego zrezygnujmy.
ŻÓŁTY
Niekwestionowany lider optymizmu wśród wszystkich barw. Symbolizuje także zdecydowanie, a nawet upór. Korzystnie wpływa na psychikę ponuraków i melancholików, dodając im pewności siebie. Doskonały kolor do kuchni czy miejsc pracy, gdyż dodatkowo wzmacnia w nas koncentrację. Zbyt duża jego dawka, podobnie jak w przypadku czerwieni może nas jednak drażnić.
ZIELONY
Spokój, równowaga, harmonia, relaks – to główne skojarzenia z kolorem zielonym. Dobrze sprawdzi się w łazience lub w gabinetach terapeutycznych. Wykluczyć powinniśmy go natomiast z salonu. Dodaje on ponadto pewności siebie, pomaga rozładować wewnętrzne napięcia, regeneruje system nerwowy, uspokaja oczy, powoduje wzmożenie koncentracji, ułatwia percepcję zmysłom. Daje wrażenie większej przestrzeni, a przez to bezpieczeństwa. W mieszkaniu najlepiej stosować ciepłe odcienie, np. limonki, groszku czy wiosennej trawy. Butelkowa zieleń dobrze będzie się prezentowała na jednej ścianie.
Groszkowa zieleń to dobry pomysł na kolor ścian w pokoju dziecięcym. Bardziej intensywne odcienie spodobają się większości nastolatków
NIEBIESKI
Ma podobne działanie do zieleni – uspokaja, uduchowia, ale też dodaje tajemniczości, a niektóre osoby może przyprawiać o uczucie melancholii. Przy użyciu delikatnych odcieni błękitu możemy optycznie powiększyć pomieszczenie. Unikajmy tego koloru w salonach i gabinetach, nie bójmy się go zaś użyć w sypialni, gdyż wyciszy on nas wewnętrznie i sprawi, że będziemy odczuwać większą senność. Polecany jest również do pomieszczeń dla osób z artystyczną duszą, gdyż wyzwala wrażliwość na piękno i sztukę. Niebieski wycisza i zwalnia funkcje życiowe, zaspokaja psychiczną potrzebę wyciszenia. Lubią go osoby żyjące w nadmiernym stresie, a unikają osoby o obniżonej aktywności psychicznej. Może wprowadzać nastrój melancholii i przygnębienia. Symbolizuje miłość, wierność, a także przywiązanie.
Niebieski świetnie współgra z bielą (meble Wenecja i Princessa)
FIOLET
To barwa prawdziwie królewska, pobudza w nas namiętność, motywację, ale też niestety przyprawia o smutek i skłonność do impulsywności. Możemy zadbać o to, aby kolor ten zastosować w dodatkach w pokoju, np. zasłonach, doniczkach, ramach obrazów. Odcienie słabo nasycone nadają się do pomieszczeń często używanych, jak salon czy kuchnia, zaś mocne fiolety – do wnętrz, w których spędzamy najmniej czasu: korytarza czy sypialni, którą oglądamy praktycznie tylko przez część wieczoru.
Nie bójmy się fioletu! Zarówno tapczan Marek jak i meble z kolekcji Lugo świetnie wyglądają w jego otoczeniu.
RÓŻ
Synonim miłości, ciepła i szczęścia – nie jest naładowany cechami negatywnymi. Kolor ten wzmacnia poczucie bezpieczeństwa oraz sprzyja atmosferze relaksu. W kuchni i łazience raczej z niego zrezygnujmy, w sypialni sprawdzi się za to znakomicie.
BRĄZOWY
Utożsamiany jest ze stabilnością, bezpieczeństwem i elegancją. Niestety może się również kojarzyć ze starością i depresją, dlatego dobrze jest równoważyć go innymi intensywnymi barwami np. pomarańczowym bądź czerwienią. Nadaje się do gabinetów, niewskazany do sypialni.
Urządzając mieszkanie warto wziąć pod uwagę powyższe wskazówki, jednak pamiętajmy też, że od każdej reguły są wyjątki. Kontrolowane eksperymentowanie z kolorami może sprawić, że nasze mieszkanie nabierze wyjątkowego, indywidualnego charakteru. Jakie macie doświadczenia w tym zakresie? Czy po przemalowaniu pokoju na inny kolor, zaczęliście się w nim inaczej czuć? A może pomalowaliście kiedyś ściany, na kolor który zupełnie się Wam później nie podobał? Dajcie znać.
Dodaj komentarz