Jak wybrać meble do małego pokoju?

Urządzenie małego pokoju może stanowić nie lada wyzwanie. Oczekujemy bowiem, aby pomieszczenie było zarówno funkcjonalne, jak estetycznie dopracowane. Dlatego wybierając meble do małego pokoju warto mieć na uwadze pewne zasady aranżacyjne, które idealnie sprawdzają się w zakresie urządzania małych przestrzeni. Na co zwrócić uwagę przy wyborze mebli do małego pokoju? Podpowiadamy!

Białe meble w połysku idealnie sprawdzą się do aranżacji małego pokoju.

Mały pokój – jak go urządzić?

Mały pokój stanowi wyzwanie aranżacyjne. Gdyż na niewielkiej powierzchni musimy pomieścić kluczowe meble w taki sposób, aby przestrzeń była wygodna w użytkowaniu, ale i estetycznie dopracowana. Nie jest to łatwe, gdyż łatwo tu o wizualne przytłoczenie aranżacji poprzez nieodpowiedni dobór kolorów, mebli, a także dekoracji. W małych wnętrzach najlepiej sprawdzają się więc minimalistyczne rozwiązania wzornicze. Także w zakresie ilości elementów wyposażenia warto zadbać o umiar. Ponadto duże znaczenie dla odbioru aranżacji ma zastosowana kompozycja kolorystyczna. W takich wnętrzach najlepiej sprawdzą się jasne kolory, pastele, a także barwy neutralne. Zasada jest prosta – jasne powiększa, a ciemnie pomniejsza. Ciemne kolory w małych wnętrzach pogłębią wrażenie ciasnoty i przytłoczą aranżację.

Mały pokój urządzony w jasnych kolorach będzie wydawać się optycznie większy.

Idealne meble do małego pokoju

  • Jasne – pastelowe kolory, szarości i beże sprawiają, że wnętrza wydają się być optycznie przestronniejsze. Optymalne będą białe meble do salonu. Stanowić będą efektowną bazę dla dekoracji i pozostałych elementów wyposażenia.
  • Wizualnie lekkie – zrezygnuj z masywnej szafy, ciężkiej witryny i zbyt dekoracyjnych mebli wypoczynkowych. Wybierz delikatne meble na wysokich nóżkach i komplety modułowe. Będą one lżejsze wzorniczo i nie przytłoczą wnętrza.
  • Wielofunkcyjne – jeśli w małym pokoju musisz zmieścić sporo wyposażenia, wybierz tzw. meble systemowe. Narożnik z funkcją spania, fotel ze schowkiem czy ławostół będą doskonałym pomysłem.
  • Modułowe – meblościanki modułowe składają się z elementów, które można tak dobrać z danej kolekcji, aby stworzyć z nich kompletny zestaw w pełni dostosowany do warunków konkretnego pomieszczenia (także małego).
Połączenie drewna i bieli to ponadczasowe połączenie, które dobrze się sprawdzi w każdym wnętrzu.

Meble do małego pokoju – jak je ustawić?

W małym salonie odpowiednie ustawienie mebli jest bardzo istotne. Nie wystarczy wyłącznie pomieścić niezbędne elementy wyposażenia, ale również zapewnić wygodę poruszania się po pomieszczeniu. Ponadto do wszystkich mebli powinniśmy mieć swobodny dostęp i przy tym zachować ciąg komunikacyjny we wnętrzu. Dlatego duże meble, takie jak sofy i kanapy czy meble wypoczynkowe, najlepiej jest ustawić pod ścianami. Natomiast te mniejsze elementy – fotele, stoliki itp. – ustaw pod kątem. Planując rozmieszczenie poszczególnych mebli pamiętaj, aby unikać precyzyjnej symetrii, gdyż sprawi to, że aranżacja wyda się wizualnie cięższa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *