Jak urządzić salon w stylu prowansalskim?

Styl prowansalski to próba przeniesienia do naszych wnętrz klimatu południowo – wschodniej części Francji, gdzie wśród malowniczych pól lawendowych, promieni słońca i zapachu winnic można cieszyć się niezwykłym klimatem i aurą spokoju. Salon w stylu prowansalskim to jasne kompozycje kolorystyczne, otworzenie wnętrz na naturalne światło, a także mnóstwo motywów kwiatowych i winnych oraz romantycznie zdobionych przedmiotów i mebli. Brzmi idyllicznie prawda? Na szczęście prowansalskie akcenty i przytulny klimat mogą znaleźć się również w Twoim salonie.

Styl prowansalski to harmonia, spokojne wzornictwo i naturalna dekoracyjność.

Kompozycje kolorystyczne w stylu prowansalskim

Styl prowansalski jest niezwykle romantyczny i subtelny. W związku z tym jego kolorystyka i dekoracyjność wpisują się w tę konwencję. W prowansalskim salonie doskonale sprawdzi się przede wszystkim biel i jej złamane odcienie. Pięknie prezentują się tu różne odcienie bieli, które wpadają w ciepłe lub zimne tony. Stanowią one idealne tło dla wzorzystych faktur, stylizowanego kompletu mebli do salonu i dekoracyjnych dodatków. Wśród jasnych odcieni bieli i jej mariaży pojawiają się również romantyczne odcienie takie jak fiolet, czy róż, które nawiązują do prowansalskiej lawendy i pól wrzosowych. Lawenda pojawia się również jako dekor na ceramice, tekstyliach, a nawet naczyniach. Takie kolory kwiatów, które inspirowane są francuską przyrodą pięknie ozdobią aranżację i przełamią biel kompozycji i monochromatyczny wyraz. Mile widziane są tu również odcienie ciepłe takie jak beże, kremy, écru. Pięknie ocieplają wnętrze i nadają mu naturalny wyraz i swoistą przytulność.

Białe, drewniane meble to podstawowy wyznacznik stylu prowansalskiego.

Prowansalski salon a wyposażenie

W salonie w stylu prowansalskim powinno królować naturalne drewno. Dotyczy to zarówno mebli, jak i wykończenia podłogi lub fragmentów dekoracyjnych ścian. Często niniejsze drewno jest bielone i specjalnie postarzane. Nie straszne nam tu są sęki, naturalne pęknięcia i formy. Wręcz przeciwnie, im naturalniej tym lepiej. Natomiast meble takie jak szafki RTV, ława kawowa, konsolka powinny nawiązywać do przyjętej dekoracyjności i mieć opływowe i lekkie wzorniczo formy. Doskonale więc tu będą pasowały nie tylko uniwersalne, drewniane meble, ale również te stylizowane np. na styl ludwikowski. Dobrze się sprawdzą również witryny z przeszkleniami, etażerki i dekoracyjne komody. Poszczególne bryły mogą zostać wzbogacone o rzeźbienia, ornamenty lub klasyczne listewki nawiązujące do klasycznych stylów designerskich. Natomiast meble wypoczynkowe powinny prezentować się miękko niczym chmurki i wręcz zapraszać do tego, by się w nich zapaść i zrelaksować. Wielkie poduszki, przyjemna w dotyku, miękka tapicerka oraz masywniejsza forma kanapy lub narożnika będą tu bardzo pożądane.

Styl prowansalski prezentuje się bardzo naturalnie, dzięki czemu idealnie pasuje do aktualnych trendów.

Całą aranżację salonu w stylu prowansalskim dopełnią przedmioty dekoracyjne takie jak bibeloty, kwiaty w ceramicznych wazonach, pamiątki z podróży, zdjęcia i obrazki w ozdobnych ramkach. Nie może tu też zabraknąć obrazów malarskich prezentujących prowansalskie widoki i krajobrazy. Salon w stylu prowansalskim otuli Cię przytulnością, eleganckim wyrazem oraz niebanalną dekoracyjnością silnie związaną z naturą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *