Jak urządzić przedpokój w stylu prowansalskim?

Zapach pól lawendy, pomarańczowa poświata zachodzącego słońca, zielone winnice, a do tego aromaty francuskiej kuchni i dobrego wina. To właśnie z tymi cudownymi skojarzeniami wiąże się francuska Prowansja. Region, który zachwyca nie tylko pięknymi widokami, ale również stylem wnętrzarskim, który na przestrzeni wieków się w nim wypracował. Styl prowansalski efektownie łączy ponadczasową elegancję z naturalnymi inspiracjami. Wnętrza urządzone w tej konwencji są więc przytulne i jednocześnie szykowne. Sprawdź, jak urządzić przedpokój w stylu prowansalskim.

Meble drewniane utrzymane w naturalnym odcieniu idealnie wpisują się w styl prowansalski.

O stylu prowansalskim słów kilka

W Prowansji wykształcił się styl wnętrzarski, który cieszy się obecnie dużą popularnością na całym świecie. Wnętrza tak urządzone zachwycają przytulnym klimatem, naturalnością oraz niewymuszoną elegancją. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się wybierać komplety mebli do przedpokoju oraz dodatki, które są inspirowane tym stylem. Istotne są również naturalne materiały oraz inspiracje ze świata przyrody. Dobrze, jeżeli wykorzystasz w aranżacji drewno, kamień, metal, a także rośliny. W zakresie kompozycji kolorystycznej króluje tu biel i jej złamane odcienie, a także kolory ziemi i subtelne pastele. Na ścianach pojawić się mogą wapienne przetarcia lub chropowate tapety, a także wykończenie ich kamieniem lub cegłą. Podłogi pokrywają naturalnie wyglądające płytki lub surowe deski. W tradycyjnych wnętrzach w stylu prowansalskim wyeksponowane mogą być też belki sufitowe, dwuskrzydłowe drzwi i skrzynkowe okna. Takie detale stworzą niebanalny efekt.

Białe meble z metalowymi akcentami pięknie podkreślą prowansalski charakter przedpokoju.

Przedpokój w stylu prowansalskim

Przedpokój, choć jest wnętrzem typowo przechodnim, pełni istotną rolę w naszych domach. Jest niczym wizytówka mieszkania, gdyż jest pierwszym pomieszczeniem, do którego wchodzą nasi goście i interesanci. Planując aranżację tego wnętrza dobrze jest wybrać styl przewodni, dzięki któremu zachowamy spójność wizualną. Styl prowansalski będzie w tym względzie idealnym wyborem, gdyż zachwyci eleganckim wyrazem oraz nutą przytulności. Kluczowe będą przede wszystkim meble do przedpokoju w stylu prowansalskim. Takie bryły często mają kabriolowe nóżki, a ich fronty zdobią dekoracyjne uchwyty lub rzeźbione detale. Meble w stylu prowansalskim zwykle zrobione są z naturalnych materiałów lub ich imitacji. Konstrukcje powstają z drewna (lub imitacji) lub wikliny, a tapicerki z bawełny i lnu. Widać tu więc silny związek z naturą. Powierzchnia mebli prowansalskich zazwyczaj pokryta jest białą farbą lub lakierem. Dobrze jest również, gdy spod warstwy koloru widać strukturę drewna. Często na meblach widoczne są charakterystyczne przecierki lub inne postarzenia. Ale dobrze tu będą też pasować proste wzorniczo i zarazem uniwersalne meble o ponadczasowym wyrazie. Wówczas wystarczy do wnętrza wprowadzić dodatki w prowansalskim stylu, które sprawią, że wnętrze wpisze się w tę konwencję.

Uniwersalne białe meble w zestawieniu z drewnianymi wykończeniami ścian będą dobrze harmonizować z prowansalską dekoracyjnością.

Przedpokój a dekoracje w stylu prowansalskim

Dekoracje w stylu prowansalskim są podobne jak w przypadku stylów vintage i schabby chic. Jedno jest pewne, w przedpokoju urządzonym w stylu prowansalskim nie może zabraknąć dekoracji i dodatków. Bo to one w dużej mierze kształtują charakter poszczególnych aranżacji w tym stylu. Najbardziej charakterystycznym motywem są w tym przypadku gałązki lawendy, której uprawą zajmuje się wielu mieszkańców Prowansji. Możesz użyć zarówno suszonych gałązek i umieścić je w wazonach lub zawiesić jako dekor na metalowym haku. Wykorzystaj też wzory namalowane lub naklejone na powierzchnię mebli lub ścian. Dobrze się sprawdzą też obrazy lub zdjęcia prezentujące lawendę lub prowansalskie widoki.

Pomysły na dekoracje do przedpokoju w stylu prowansalskim

  • Stylizowana konsolka
  • Drewniany domek z haczykami na klucze
  • Lampa z abażurem
  • Wiklinowe kosze
  • Rośliny w ceramicznych lub drewnianych skrzynkach
  • Drewniany wieszak na ubrania
  • Wazon z lawendą
  • Obrazki z suszonymi kwiatami

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *