
Industrialna kuchnia – jak ją urządzić?
On 3 września 2020 by Agnieszka BrewkaJeżeli lubisz spędzać czas w kuchni przyrządzając smakowite posiłków dla siebie i bliskich, wybór odpowiedniego stylu aranżacyjnego powinien być dla Ciebie priorytetem. Kuchnia, tak jak inne wnętrza powinna odzwierciedlać nasze osobowości, bowiem tylko wówczas będziemy się w niej czuli dobrze na co dzień. Jednym z popularnych rozwiązań estetycznych, który idealnie wpisuje się w funkcjonalny i dekoracyjny charakter wnętrz kuchennych jest styl industrialny. Sprawdź więc, jak urządzić idealną kuchnię industrialną.
Spis treści
O stylu industrialnym słów kilka
Industrialna kuchnia to sposób na stworzenie przestrzeni idealnie sprzyjającej wykonywaniu codziennych obowiązków związanych z przygotowywaniem posiłków. Podkreślenie funkcjonalnego charakteru kuchni stało się obecnie wyjątkowo pożądane. Stąd też rosnąca popularność stylu industrialnego. Wnętrza w tym stylu charakteryzuje surowa dekoracyjność, minimalizm, podkreślenie efektu przestronności oraz praktycznego wymiaru pomieszczeń. Komplety mebli kuchennych prezentują się spójnie, minimalistycznie i nadają wnętrzu niebanalny wyraz.

Styl industrialny, jak sama nazwa wskazuje, jest to styl inspirowany przemysłem i rozwiązaniami w nim stosowanymi. Wynika to z tego, że narodził się w latach 50. XX wieku w Nowym Jorku, gdy w wyniku recesji zaczęto przekształcać pofabryczne budynki na mieszkania i pracownie artystów. Charakterystyczne są dla niego otwarte przestrzenie, w których widoczne są takie elementy jak rury, ściany z czerwonej cegły i beton. W takich wnętrzach dużą rolę odgrywa również oświetlenie. Dominują lampy typu reflektory i metalowe klosze, które przed laty oświetlały taśmy produkcyjne. Istotna jest również surowość w zakresie dekoracyjności.

Industrialna kuchnia i jej cechy
- Materiały wykończeniowe – metal, surowe drewno, cegła, szkło, beton
- Kolory – gama szarości, antracyt, złamane biele, czerń, naturalne brązy
- Surowa dekoracyjność
- Liczne punktowe oświetlenie
- Minimalizm w zakresie wzornictwa oraz ilości elementów wyposażenia
- Podkreślenie praktycznego charakteru i roli wnętrza
- Eksponowanie przestronności
- Eklektyczne podejście do łączenia elementów wyposażenia
- Meble kuchenne o lekkiej formie wzorniczej

Styl industrialny w kuchni
Skoro już wiemy, czym się charakteryzuje styl industrialny, to czas przekonać się, jak przenieść jego cechy i akcenty do kuchni. Styl industrialny ma bardzo uniwersalny charakter, co daje nam duże możliwości w zakresie kształtowania aranżacji kuchni. Co więcej, nawet nowoczesna biała kuchnia, która do tej pory mogła wydawać się zbyt oczywista wzorniczo, nabierze ciekawszego charakteru, jeśli wprowadzimy do niej industrialne akcenty. Styl ten ma bowiem bardzo eklektyczny wyraz, więc niemal dowolnie możemy łączyć faktury, formy mebli oraz materiały wykończeniowe. Jeżeli więc posiadasz już meble kuchenne, nie musisz martwić się, że zastosowanie stylu industrialnego w aranżacji będzie niemożliwe. Wystarczy, że meble kuchenne zostaną zaaranżowane w odpowiedni sposób. Możesz zastosować beton na suficie i na ścianie nad blatem roboczym oraz cegłę na ścianie. Resztę zwieńczy oświetlenie w postaci metalowych lamp lub żarówek Edisona zwisających na kablach. To właśnie elementy takie jak widoczne okablowanie i inne konstrukcyjne detale są największą ozdobą industrialnej kuchni.

Industrialna kuchnia a kolorystyka
Konsekwentny minimalizm dotyczy również kompozycji kolorystycznej zastosowanej w industrialnej kuchni. Dominującymi kolorami ścian i podłogi powinna być więc szarość, czerń lub odcienie złamanych bieli. Ciekawie prezentują się również kolory wyglądające na nieco zabrudzone lub postarzone. Taka kolorystyka będzie pięknie harmonizować z naturalnymi materiałami ścian, jak cegła czy beton. Całą kompozycję można nieco ożywić poprzez kolorowe dodatki np. w odcieniach kanarkowej i musztardowej żółci, granatu, turkusu, czerwieni i butelkowej zieleni. Pamiętajmy też o tym, aby podłoga była utrzymana w podobnie minimalistycznej kolorystyce. Idealnie sprawdzą się tu kamienne posadzki i drewniane deski lub panele. Ciekawym akcentem mogą być podłogi z żywicy epoksydowej, czy też polerowanego betonu. W tak surowej aranżacji kuchni możemy pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa kolorystycznego w zakresie dodatków i dobrać niektóre elementy o wyrazistych odcieniach.
Z zawodu copywriter i content manager, a z zamiłowania pasjonatka dobrego designu i wnętrz z duszą. Uwielbiam łączyć swoje życie zawodowe z osobistymi pasjami i zainteresowaniami. Światem designu wnętrzarskiego interesuję się od przeszło dekady, dzięki czemu mogę się obecnie dzielić wiedzą i miłością do stylowych aranżacji. Uważam, że idealne wnętrze jest nie tylko piękne i komfortowe, ale musi też mieć duszę. Co lubię robić w wolnym czasie? Czytać, fotografować, a także robić meble z alternatywnego drewna.
Dodaj komentarz