Fronty meblowe – specyfikacja

Meble twarde wykonywane są z wielu komponentów. Przeciętna osoba nie ma ogólnego rozeznania w temacie, warto więc ogólnie opisać każdy gatunek materiału oraz właściwości którymi się cechuje.

Najlepszym jakościowo rozwiązaniem są meble drewniane. W zależności od gatunku drewna cechują się różną twardością i ułożeniem słoi – jest to temat na osobny post. W wielkim skrócie – najlepszym estetycznie drewnem jest dąb. Twardszy jest jesion, jednak ze względu na ułożenie słoi nie cieszy się taką popularnością. Najsłabsza w tej kategorii jest sosna – wciąż jednak najpopularniejsza.

Kompromisem pomiędzy płytami wiórowymi a drewnem są różnego rodzaju forniry. Są to płyty wykonywane z oskórowanego i wyprasowanego drewna. Dzięki temu nie musimy używać drewnopodobnych oklein, oraz cieszymy się stosunkowo dobra wytrzymałością. Są często używane do produkcji blatów stołów (w kompozycji z litymi, drewnianymi nogami) oraz mebli systemowych średniej klasy.

Najpopularniejszym rozwiązaniem wykorzystywanym przy produkcji mebli twardych są płyty meblowe MDF, wiórowe, pilśniowe. Dają również największą swobodę w doborze kolorystycznym, gdyż wymagają użycia oklein – których na naszym rynku nie brakuje. Ważnym elementem na który trzeba zwrócić uwagę podczas wyboru płyt są obrzeża – szczególnie przy meblach kuchennych oraz łazienkowych. Ważne aby były wodoodporne – wilgoć która wkrada się wgłąb płyty powoduje odklejenie okleiny. Świetnie sprawdzają się w tym wypadku obrzeża ABS.

Najsłabszym materiałem z którego wykonuje się meble są płyty paździerzowe. Wykonywane są ze zmielonych i zdrewniałych łodyg roślin takich jak konopie czy len. Wykorzystuje się je do uzupełnienia luk mebli w miejscach na które nie działają żadne siły mechaniczne.

Przed zakupem mebli warto zaznajomić się z tymi informacjami i dokładnie dopasować je do naszych wymagań. Trzeba pamiętać że nie zawsze najdroższe wymaganie jest dla nasz najodpowiedniejsze!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *