Fotele na płozach – sposób na modne i komfortowe wnętrze

Każdy z nas z pewnością pamięta fotele bujane znajdujące się przed laty w przytulnych wnętrzach naszych babć i dziadków. Ten wyjątkowy mebel ma długą i ciekawą historię w designie wnętrzarskim i moda na niego kołem się toczy. Także dziś możemy zauważyć, że fotele na płozach wróciły do trendów w designie wnętrzarskim i to z wielkim impetem. Poznaj historię tego mebla i sprawdź, jak jego forma ewoluowała współcześnie.

Fotel bujany na płozach to sposób na idealny relaks w zaciszu własnego domu.

Fotele na płozach i ich rys historyczny

Historia powstania formy foteli bujanych sięga aż XVIII wieku w Ameryce. Ich forma powstała jako inspiracja prostymi elementami wyposażenia domów takimi jak chociażby dziecięcy konik na biegunach, kołyska czy nawet narty. Relaksacyjne uczucie jakie wywołuje ruch bujania stał się tu inspiracją dla połączenia długich deseczek z tradycyjnym krzesłem lub fotelem. W efekcie fotel bujany szybko zyskał na popularności i stał się nieodłącznym elementem wyposażenia salonów i sypialni, w których w wygodnych, relaksujących warunkach można było odpoczywać. Fotel bujany do dziś jest synonimem komfortu i relaksu. Miejscem pełnym ciepła, w którym można delektować się błogą chwilą z ulubioną książką przy filiżance gorącej kawy lub herbaty.

Nowoczesny fotel bujany to sposób nie tylko na idealny relaks, ale i wzbogacenie estetyki każdej aranżacji.

W miarę upływu czasu forma foteli bujanych ewoluowała. Gdy taki fotel zyskał już na popularności zaczęto odchodzić od jego prostej, surowej wzorniczo formy na rzecz efektownych zdobień, ozdobnych łuków czy eleganckich detali. Początkowo takie fotele były wykonywane z drewna i wikliny, ale z czasem do ich produkcji wykorzystywano także inne wysokiej jakości materiały. Znacząco wzbogacało to walory estetyczne mebla, ale także zapewniało mu niezawodną trwałość na długie lata. Współcześnie projektanci zestawiają krzesło na biegunach w aranżowanych pomieszczeniach takich jak pokój dzienny czy sypialnia, aby nadać im przytulnego klimatu. Idealnym miejscem na fotel bujany w jego klasycznej formie są wnętrza w stylu prowansalskim, klasycznym, skandynawskim i eklektycznym. Jednak aktualne trendy aranżacyjne preferują finezyjne kształty i odważne zestawienia tworzyw. Dlatego nowoczesne fotele na płozach przybierają niebanalne formy wzornicze tworząc nieoczywiste style.

Fotel bujany na płozach doskonale pasuje do różnych stylów wnętrzarskich, gdyż ma ponadczasową formę bryły.

Nowoczesne fotele bujane i nie tylko

Czym się wyróżniają nowoczesne fotele bujane? Przede wszystkim materiałami, z których są wykonywane oraz formą łączącą ponadczasową dekoracyjność ze stylowym minimalizmem. Popularnością cieszą nie tylko tradycyjne fotele bujane, ale prym w świecie designu wnętrzarskiego wiodą aktualnie przede wszystkim fotele na płozach. Mają one charakterystyczne płozy przypominające nieco narty. Natomiast ich siedziska z oparciami nawiązują kształtem do modnych foteli, w których można się wygodnie rozsiąść. Dużym zainteresowaniem cieszą się choćby fotele welurowe oraz pikowane. Ponadto oprócz foteli na płozach światem designu zawładnęły fotele wiszące. Są one dostępne w zestawieniu ze specjalnymi stojakami, jak i z możliwością montażu bezpośrednio do sufitu. Takie bryły pozwalają efektownie zagospodarować przestrzeń różnych pomieszczeń. A także cieszyć się w nich zarówno stylową estetyką, jak i wyjątkowym komfortem podczas chwil relaksu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *