Eklektyczny salon w 3 krokach

Trzeba przyznać, że to właśnie eklektyzm stał się obecnie jednym z przewodnich trendów wnętrzarskich. Nic w tym dziwnego, gdyż łączenie różnych stylów sprawia, że wnętrza stają się nie tylko unikatowe, ale też wyjątkowo designerskie. A że przeciwieństwa się przyciągają to styl eklektyczny stanowi wyjątkowo ciekawy pomysł na aranżacje. Jak zatem urządzić eklektyczny salon, by był zarazem spójny w odbiorze, jak i wyjątkowy? Wraz z projektantem wnętrz wskażemy Ci kilka sposobów.

Eklektyczny salon – jak go urządzić?

1. Nie bój się dodatków

Jeszcze do niedawna panował trend minimalistycznych, monochromatycznych aranżacji wnętrzarskich. Rezygnowaliśmy więc z wszelkich zbędnych dodatków, dekoracji i wzorzystości na rzecz jednolitych i neutralnych kompozycji oraz małej ilości elementów wyposażenia. Od pewnego czasu stanowczo odchodzimy od tej tendencji. Komplety mebli do salonu wciąż są minimalistyczne i spójne, ale nie boimy się już dodatków wnętrzarskich, ani esencjonalnych kolorów. Styl eklektyczny doskonale wpisuje się w te trendy wnętrzarskie, gdyż jego ideą jest łączenie różnych stylów w jedną kompozycję. Dzięki przemyślanej kompozycji, mimo różnic, wszystkie detale i części wyposażenia łączą się w spójną całość.

Najważniejszą cechą stylu eklektycznego jest personalizacja i osobisty charakter aranżacji. Dlatego wybierając proste komplety mebli staraj się bawić dekorami, kolorami i tekstyliami. Rodzinne zdjęcia w stylizowanych ramach, staromodny obraz, czy też komoda w stylu retro – wszystko to może stać się ciekawymi akcentami salonu w stylu eklektycznym.

Nowoczesne akcenty doskonale komponują się z tradycyjnymi wzorami i dodatkami.

2. Kontrasty przede wszystkim

Esencją stylu eklektycznego jest umiejętne łączenie przeciwieństw. Możemy tu śmiało łączyć ze sobą stare z nowym, surowe i proste z eleganckim, miękkie z twardym, krzykliwe ze skromnym. Wystarczy otworzyć się i wyjść nieco poza schematy (ale oczywiście z umiarem). Bez obaw łączymy więc minimalistyczne meble do salonu ze starą ławą kawową czy witryną. Bardzo ciekawy efekt uzyskasz wprowadzając do nowoczesnego salonu dodatki w stylu vintage lub loft. Nie należy się też obawiać zestawiania różnych kolorów. Na neutralnej bazie idealnie sprawdzą się kolorowe dodatki i pojedyncze meble takie jak komplet wypoczynkowy np. w kolorze butelkowej zieleni, musztardowym, czy też esencjonalnie granatowym.

Lustrzane meble i roślinne akcenty to ciekawe połączenie estetyczne.

3. Eklektyczny salon – jakie meble?

Jeżeli zastanawiasz się, jakie meble możesz wprowadzić do eklektycznego wnętrza, to mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Styl eklektyczny nie ma twardych ram i nie kieruje się schematami. Dzięki temu możesz iść w kilku kierunkach, ale ważne jest znalezienie wspólnego mianownika. Jeżeli chcesz, aby aranżacja była bardziej nowoczesna, wtedy wybierz minimalistyczny komplet mebli do salonu, a design aranżacji uzupełnij o stylizowany fotel z wzorzystą tapicerką lub staromodną kanapę w stylu barokowym. Takie meblowe akcenty doskonale się łączą ze spokojną wzorniczo bazą i stanowią dekoracyjny kontrapunkt. Drugą możliwością jest wybór stylizowanego zestawu meblowego np. w stylu vintage lub mebli ludwikowskich i zestawić je z neutralnymi wzorniczo elementami wyposażenia wnętrza, a także naturalnymi materiałami wykończeniowymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *