Dopasowanie łóżka do wieku dziecka

W odpowiedzi na pytania na naszym Fan-Page, rozwinę temat wyboru odpowiedniego łóżeczka dla dziecka.

Małe dzieci w pierwszych miesiącach życia spędzają z łóżeczku nawet do 20 godzin na dobę! Jest to stadium kiedy dziecko najszybciej się rozwija. Dlatego należy jak najlepiej zadbać o odpowiedni materacyk.
Dawniej uważano że najlepsze są twarde materace, co niestety mija się nieco z prawdą, gdyż nie pozwalają one wygodnie ułożyć się dziecku. Takie materace mogą uciskać albo wykrzywiać kręgosłup. Najlepszym rozwiązaniem są materace które są elastyczne (ale nie za miękkie) warto zastanowić się nad materacykiem lateksowym.
Zdarzają się przypadki że dzieci mają alergie, a rodzice nie koniecznie muszą o tym wiedzieć. Dlatego najlepiej wybrać model antyalergiczny. Warto wspomnieć że dzieci do 6 miesiąca (a najlepiej do drugiego roku życia) nie powinny spać z poduszką.

Starsze dzieci podobnie jak dorośli powinny mieć średnio-twardy materac, który nie ingeruje w naturalną krzywiznę kręgosłupa. Najtrudniejszą kwestią w tym wypadku jest dobranie rozmiarów łóżeczka i materaca. Małe dzieci szybko rosną, wiec trzeba się liczyć z częstą wymianą materaca lub kupnem większego modelu. W wypadku dzieci po 14-16 roku życia – kiedy to już tak gwałtownie nie rosną. Polecam wybrać materac który będzie służył przez dłuższy okres czasu. Warto zastanowić się nad pełnowymiarowym modelem z wyższej półki, najlepiej kieszeniowym, który zapewnia największa wygodę snu.

Mając już ogólny wgląd w sprawę z materacami, musimy też wybrać dla dziecka odpowiednie łóżeczko.

Małe dziecko – do 8 tygodnia życia powinno spać osobno. Najlepiej zainwestować w łóżeczko z wysokimi barierkami, które posłuży przez dłuższy okres i zabezpieczy dziecko przed bolesnymi upadkami. Po 8 tyg. dziecko może spać z rodzicami. To czy powinno jednak leży w kwestii rodziców. Nie wszyscy mają spokojny sen i są bardziej ruchliwi. Trzeba się zastanowić czy spanie z dzieckiem nie będzie dla niego niebezpieczne.

Najczęściej już po drugim roku życia dzieci są gotowe do spania samemu (nawet w osobnym pokoju). Trzeba jednak wciąż na nie uważać – czy to korzystając z elektronicznej niani, czy choćby uchylając drzwi aby słyszeć co dzieje się w pokoju dziecka.

Indywidualnie do każdego dziecka możemy ocenić czy może spać w innych warunkach (zazwyczaj 5-14 rok życia) – jak np w łóżeczku piętrowym. Jest to świetne rozwiązanie dla rodzin wielodzietnych gdzie ważny jest każdy skrawek miejsca. Musimy zastanowić się czy dziecko jest gotowe do spania na wysokości. Niektóre dzieci są bardzo ruchliwe (lub lunatykują) i mimo barierek ochronnych mogą zaliczyć bolesny upadek. Dobrym rozwiązaniem w takich sytuacjach jest dobranie łóżka piętrowego, w którym druga powierzchnia spania jest wysuwana jak szuflada na pościel – co zapewnia za razem bezpieczeństwo snu, jaki i dobrą ergonomię.

Zachęcam do zadawania pytań na naszym Fan-Page lub poprzez maila. Odpowiedzi na najciekawsze tematy przeczytacie na naszym blogu 🙂

Categories: Pokój dziecięcy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *