Czym się kierować wybierając narożnik? Część I

Meble wypoczynkowe stanowią kluczową strefę w każdym pokoju dziennym. Nie tylko zapewniają nam relaks, ale i przyciągają uwagę będąc kluczowym kontrapunktem aranżacji salonu. Istotne jest to, aby wybrać narożnik, który będzie spełniać oczekiwania zarówno pod względem wzorniczym, jak i funkcjonalnym. Czym więc kierować się w czasie wybierania idealnego narożnika? Podpowiadamy!

Nowoczesny narożnik może pełnić wiele funkcji oprócz estetycznej i wypoczynkowej.

Wybierając narożnik weź pod uwagę potrzeby domowników

Kupując narożnik warto dokładnie przemyśleć potrzeby i oczekiwania domowników, a także wziąć pod uwagę warunki pomieszczenia, w którym ma zostać ustawiony. Jest to bowiem inwestycja na lata. Ten mebel użytkowy ma nam na co dzień zapewniać maksymalny komfort zarówno w pozycji siedzącej, jaki i leżącej. Ponadto jego wzornictwo musi być efektownie dopracowane, gdyż stanowi reprezentacyjny element każdego salonu. Warto również wziąć pod uwagę różne możliwości w zakresie funkcjonalności, jakie oferują poszczególne narożniki. Niejednokrotnie, oprócz możliwości siedzenia, narożnik zamienia się w dodatkowe lub główne miejsce do spania. W takich sytuacjach należy wziąć pod uwagę jakość funkcji spania. I wybrać model z funkcją spania okazjonalnego bądź codziennego. Przed poszukiwaniami dobrze jest jasno sprecyzować sobie to, jakie funkcje będą nam rzeczywiście potrzebne oraz w jakim stylu wzorniczym powinien być utrzymany narożnik.

Narożnik w kształcie litery U to idealne rozwiązanie do przestronnych salonów.

Przed zakupem narożnika przeanalizuj poniższe pytania:

  • Jakie kolory najbardziej lubisz i jak one sprawdzą się w Twoim salonie?
  • Jaki styl wnętrzarski najbardziej trafia w gusta domowników?
  • Co będzie pasować do konkretnego pomieszczenia?
  • W którym miejscu najlepiej będzie ustawić narożnik?
  • Jaka wielkość narożnika będzie najlepsza?
  • Jaki rodzaj narożnika wybrać: lewy czy prawy?
  • W jakim kształcie wybrać narożnik: litery L czy U?
  • Czy narożnik (a głównie tkanina obiciowa) będzie narażony na jakieś szczególne zabrudzenia? Na przykład, gdy w domu są małe dzieci bądź zwierzęta.
  • Czy narożnik ma pełnić inne funkcje, np. spania, Relaks, być wyposażony w dodatkowe schowki?
  • Czy narożnik będzie użytkowany także do spania nocnego? I jeżeli tak, to jak często?
Nowoczesne narożniki cechują się spójnym wzornictwem i minimalizmem w zakresie dekoracyjności.

Narożnik – dopasuj styl do aranżacji

Urządzając salon kluczowe znaczenie ma to, aby wybrać konkretny styl aranżacyjny. Dzięki temu dobór poszczególnych elementów wyposażenia, jak meble do salonu, wykończenia, kolorystyka i dekoracje będzie zdecydowanie łatwiejszy, a efekty spójny i estetyczny. Także meble wypoczynkowe warto wybrać zgodnie z przyjętym stylem wnętrzarskim. Wynika to z tego, że kanapa czy narożnik oprócz funkcji użytkowych, odgrywają rolę reprezentacyjną, a nawet stanowią główny element estetyki aranżacji salonu. Możesz wybrać narożnik, który wpisze się i scali z aranżacją nie przyciągając zbytnio uwagi. Ale także uczynić z takiego mebla swoisty kontrapunkt estetyczny. Jeśli chcesz ożywić wystrój, wybierz warianty o nietypowym kształcie lub wykończeniu.

Nowoczesny narożnik musi zachwycać wzornictwem, ale i zapewniać wyjątkowy komfort.

Narożnik – wybierz odpowiednią wielkość

Poza wzornictwem narożnika ważny jest również jego rozmiar. Nieodpowiednio dobrana forma i wymiar narożnika sprawi, że jego użytkowanie może być niewygodne, a także ucierpi na tym wygląd całej aranżacji. Wybierany model powinien być optymalnie dopasowany do dostępnego metrażu i układu pomieszczenia. Jest to istotne, aby mebel nie zagracał i nie przytłaczał przestrzeni czy ograniczał możliwości swobodnego przechodzenia. Wielkość narożnika będzie też zależeć od potrzeb domowników. Jeżeli masz dużą rodzinę lub często przyjmujesz gości zamiast niewielkiego narożnika, postaw na narożnik modułowy. W mniejszych salonach zdecydowanie lepiej sprawdzą się małe narożniki lub sofy czy kanapy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *