Biophilic design – hit wnętrzarski 2021

W ostatnich sezonach zauważyć można, że trendy wnętrzarskie coraz bardziej koncentrują się na powrocie do natury. Nasze wnętrza stają się przytulniejsze i bardziej naturalne w odbiorze za sprawą drewna i kamienia, zielonych kwiatów i kolorów ziemi. Zwieńczeniem tych tendencji wzorniczych stał się biophilic design. Jest to nowy styl wnętrzarski, który rozumiemy jako „miłość do natury”. Jak urządzić modne wnętrze w tej konwencji?

Biophilic design – charakterystyka stylu

Biophilic to określenie spopularyzowane w latach 80. przez Edwarda O. Wilsona, który użył go, aby wskazać na zjawisko masowego przenoszenia się ludzi ze wsi do miast. Mimo że współcześnie większość z nas mieszka w miastach, to potrzebujemy kontaktu z naturą.  Specjaliści wskazują, że całkowite zerwanie bezpośredniego kontaktu z naturą niekorzystnie odbija się na naszym zdrowiu i samopoczuciu. Każdy z nas szukając wytchnienia ucieka od czasu do czasu na łono natury, gdzie można się zrelaksować, wyciszyć zmysły i odzyskać energię. A gdyby tak stworzyć kojącą zmysły zieloną oazę w zaciszu domowym? To właśnie korzyści wynikające z kontaktu z naturą stały się inspiracją dla projektantów wnętrz.

Tak zrodził się nowy styl wnętrzarski – biophilic design. Zyskuje on coraz bardziej na znaczeniu jako ważny aspekt przy kreowaniu domowej przestrzeni. Biofilicznie projektowane wnętrza korzystnie wpływają na nasze samopoczucie przywracając stan wewnętrznej równowagi, wyzwalając więcej pozytywnej energii i poczucia relaksacji. Jak w praktyce przejawia się ta konwencja? Stawiamy na drewniane meble, kamienne dodatki, zieleń i rośliny.

Drewniane meble idealnie wpisują się w styl biophilic.

Biophilic design a wyposażenie

Trendy wnętrzarskie 2021 koncentrują się na naturalnych rozwiązaniach. Aby wnętrze było zaprojektowane w duchu biophilic ważne jest również zastosowanie naturalnych materiałów i elementów wyposażenia. Idealnie sprawdzą się tu przede wszystkim drewno oraz kamień. Także kolory, tekstury i formy powinny nawiązywać do świata przyrody. Można również nawiązać symbolicznie do wzorów i naturalnych form lub wykorzystać potencjał materiałów naśladujących. W tym celu warto wybrać komplety mebli w naturalnych okleinach. W postaci dekoracji doskonale sprawdzą się motywy roślinne na tapetach, tkaninach, płytkach itp.

Zestawienie uniwersalnej bieli i butelkowej zieleni to hit wnętrzarski 2021.

Jak wygląda biophilic design w praktyce?

  • Podkreślenie efektu przestronności we wnętrzach – kuchnie otwarte na salon, duże okna bez firan, dostęp naturalnego światła, przeszklenia we wnętrzach.
  • Zieleń – zielone ściany, ogrody wertykalne, ściany i sztuka z mchu.
  • Dużo zielonych roślin – najlepiej tych oczyszczających powietrze.
  • Naturalne materiały – drewno, kamień, wiklina, len, meble ogrodowe z rattanu.
  • Motywy roślinne na tekstyliach i dekorach.
  • Naturalna kolorystyka – kolory ziemi oraz barwy neutralne.
Istotnymi akcentami w biofilicznych wnętrzach są zieleń oraz motywy roślinne.

Trend wnętrzarski 2021 – Zieleń we wnętrzach to podstawa

Najlepszym sposobem na to, aby stworzyć w aranżacji wnętrza naturalny klimat jest wprowadzenie dużej ilości zielonych roślin doniczkowych. Nie tylko pozwolą poczuć kontakt z naturą, ale również uczynisz wnętrze przytulniejszym i bardziej przyjaznym w odbiorze. Takie naturalne dekoracje będą idealnym wzbogaceniem wnętrza. Także meble do salonu i innych pomieszczeń staną się bardziej wyraziste, gdy ustawimy przy nich duże donice z zielonymi roślinami. Żywe rośliny są nie tylko piękną ozdobą, ale mają również właściwości oczyszczające powietrze. Usuwają toksyny, a także niektóre alergeny czy drobnoustroje. W prosty sposób możesz odmienić charakter wnętrza i stworzyć swoją własną oazę zieleni. Doniczki w naturalnych osłonkach (wiklinowe kosze, kamienne, drewniane, bawełniane) i drewniane lub metalowe kwietniki ustaw na stołach, regałach, parapetach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *